Żubr

Cześć. Witam po przerwie ;) Dziś na moim Blogu wkraczamy bardzo ważny dla nas, Polaków, temat. Będę pisała o Żubrze, czyli naszej spuściźnie narodowej. Jest to zwierzę zagrożone wymarciem i należy o nim pamiętać i znać podstawowe informacje.

Po pierwsze nie można mylić żubra z bizonem! Są to dwa różne gatunki, jednak należą do jednego rodzaju. Bizony zamieszkują tereny Ameryki Północnej a nie Europę. Bizony są z przodu większe (wrażenie wizualne przez większą ilość owłosienia) a z tyłu niższe. Mają cieńsze rogi i bardziej wykrzywione.

Istnieją mieszanki gatunkowe żubra. Najbardziej znana to żubroń. To krzyżówka żubra z bydłem domowym.

Żubr jest największym ssakiem dziko żyjącym na naszym kontynencie. Waga samca to od 440 do 920 kg potrafi on mimo to rozpędzić się do prędkości powyżej 40km/h.

Żubry dzielą się na trzy podgatunki: żubr nizinny, żubr górski i wymarły „Bison bonasus hungarorum”.

Żubry są doskonale przystosowane do życia w puszczy. Rozstaw rogów zgadza się z szerokością zwierzęcia. Dzięki dwutaktowemu ruchowi kończyn nie zagraża mu wpadnięcie w siła bagien. Dodatkowo jego bartwa umożliwia mu być niemal niewidocznym w lasach.

Żubry wbrew powszechnemu mitowi nie jedzą żubrówki.

Ponad 18 tysięcy lat temu żubry zamieszkiwały niemal cały kontynent Europejski. Od XIX wieku żyły one tylko na terenach Polski i w górach Kaukazu. W 1919 roku zginął ostatni żyjący na wolności żubr.

Polacy są w głównej mierze odpowiedzialni za uratowanie gatunku. W 1923r zostało założone Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony żubra. Przetrwanie żubra zależało od kilkudziesięciu osobników które ocalały w zoo.

Wszystkie obecnie żyjące żubry pochodzą tylko i wyłącznie od 12 osobników. W czasach kiedy próbowano odbudować gatunek żubra żyło wiele mieszańców. Żubrów z potwierdzonym rodowodem, żyło tylko 54 sztuk a z tego tylko 12 nadawało się do hodowli.

Najważniejszą informacją jest jednak chyba to, że żubr to gatunek zagrożony wyginięciem więc jest chroniony. Częściowa ochrona tego gatunku zapoczątkowana była przez dekret królewski w XVI wieku. W 1966 roku żubr został wpisany do „Czerwonej Księgi”. Na całym świecie ten gatunek jest objęty ścisła i rygorystyczną ochroną.

 

Żubr

Żubr

To wszystko co chciałam dziś napisać o tym majestatycznym stworzeniu. Pamiętajmy o tym. Do „zobaczenia” przy okazji kolejnych wpisów ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>